• Dzisiaj jest środa, Maj 19, 2021

Pamiętam…

jesien jpg
Katarzyna Fedyk
Październik06/ 2015

„Pamiętasz, była jesień”… to słowa napisane przez Andrzeja Czekalskiego i Ryszarda Plucińskiego. Kojarzą się nam: z piosenką, Sławą Przybylską, z najsłynniejszym polskim jesiennym szlagierem i  adaptacją filmową powieści Stanisława Dygata „Pożegnania”.

To tyle tytułem wprowadzenia w nastrój, nie tylko jesieni. A tym, którym wstęp wydaje się zbyt krótki chcę powiedzieć, że obecnie nie musimy przypominać sobie charakterystycznych cech tej pory roku. Jej pełny koloryt mamy już w zasięgu wzroku. Możemy poczuć jesień wszystkimi zmysłami.

Czy wszyscy wiemy jaka jest jesień?

Na pewno znamy kilka lub kilkanaście przymiotników, które pozwalają nam ją opisać. Ale czy zauważamy, że każda jesień jest inna? Czy dajemy sobie zgodę na poczucie jej subtelnych przejawów, na takie intymne obcowanie z tą częścią roku? Jak to jest? Czy naprawdę mamy ochotę doświadczać, zobaczyć otaczający nas świat? Czy też chcemy jedynie przetrwać? Chociażby do Świąt Bożego Narodzenia, bo potem dzień jest już dłuższy. Albo, na przykład, do wiosny, kiedy to zagra nam w duszy maj; kiedy wokół listki i kwiatki, a w weekend namiastka urlopu – grill za miastem.  

Zwykle pytania i refleksje zatrzymują nas na chwilę, bywają czasem zapowiedzią poszukiwań, podróży do własnego wnętrza. Dziś chcę Was właśnie zaprosić do takiej krótkiej podróży. I niech tym zaproszeniem będzie kolejne ćwiczenie literackie, tym razem zaproponowane przez Andrzeja Liczmonika.

Zasady zadania są bardzo proste. Otóż należy napisać wiersz (prozę, tekst piosenki), w którym każde zdanie zaczyna się od słowa „pamiętam”.

Od siebie dodam, że tematem ćwiczenia literackiego nie musi być jesień. Ważne jest, żebyście sięgnęli do doświadczeń, które pozwoliły Wam uchwycić więcej aspektów rzeczywistości niż zazwyczaj; żebyście powrócili na moment do przeżyć, wnoszących w codzienne życie nowy punkt widzenia.

A jeśli ktoś z Was chciałby jeszcze w swojej pracy uwzględnić przejawy bieżącej pory roku, to serdecznie zapraszam. I życzę, żeby treść wiersza (prozy, piosenki) była równie nośna, jak tekst utworu „Pamiętasz, była jesień”…

 

Zapraszam do ćwiczenia.

Zdjęcie na licencji: Creative Commons

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Musisz zaznaczyć pole *

Możesz użyć takich HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>